V současnosti má město Zakynthos více než 17 tisíc obyvatel, žije to v něm ve dne i v noci – díky barům a diskotékám – a rozhodně ho neváhejte navštívit. A když budete mít chuť, můžete přímo v centru města skočit do Jónského moře!

Město Zakynthos okouzlí zejména několika kostely

V současnosti má město Zakynthos více než 17 tisíc obyvatel, žije to v něm ve dne i v noci – díky barům a diskotékám – a rozhodně ho neváhejte navštívit. A když budete mít chuť, můžete přímo v centru města skočit do Jónského moře!

Nepřehlédnutelnou dominantou je vysoká zvonice
Město Zakynthos je sice moderní, ale stojí v něm spousta budov postavených v klasickém stylu. A také několik pamětihodností, jež přečkaly zmíněné zemětřesení o síle 7,3 stupně Richterovy škály. Skvostná je pravoslavná katedrála sv. Dionýsa, v níž jsou uloženy ostatky patrona ostrova. Pochází z roku 1948 a má nádherný interiér, tudíž by byla škoda nevejít dovnitř. Zvonice, tyčící se několik metrů od kostela, symbolizuje město Zakynthos, respektive je jeho dominantou (na úvodním snímku).

Většinu turistů zaujme náměstí svatého Marka (Platia Agiou Markou) s takřka dokonalými replikami původních domů z benátského období. Jeho součástí je jediný katolický kostel na ostrově. Vyrostl na místě impozantního chrámu sv. Marka, který vznikl na začátku 16. století, ale přírodní katastrofa ho – stejně jako okolní stavby – bohužel srovnala se zemí. Nechybí tu ani kavárna a stylová restaurace, odkud se můžete kochat pohledem na atraktivní architekturu.

Město Zakynthos oslavuje spoluautora řecké hymny
Až budete poznávat město Zakynthos, rozhodně neminete Solomosovo náměstí, největší ve městě, orientované směrem k moři. Stojí zde nejdůležitější budovy – radnice, muzeum se sbírkami ikon a soch z postbyzantského období, kulturní centrum či městská knihovna s více než 50 tisíci publikací. Na volném prostranství spatříte dvě sochy – první ztělesňuje zdejšího rodáka, slavného básníka Dionysia Solomose, autora textu řecké hymny. Druhá se jmenuje Doxa a je uměleckým ztvárněním slávy.

Pozoruhodný je i kostel sv. Nikolase, který pochází z roku 1561 a který – stejně jako nedaleká budova Národní banky – ustál zemětřesení. Jedná se o jednolodní baziliku, postavenou z kamene. Prvním knězem v tomto svatostánku byl údajně sám Dionýsos, později prohlášený svatým. Jeho kněžský oděv opatrují v kostele dodnes.

Jen pár metrů odsud začíná přístav a přístavní promenáda (ulice Lomvardou) s kavárnami, obchůdky a restauracemi. Když se z náměstí vydáte na opačnou stranu, po chvíli dojdete k malé městské pláži. Ta je kamenitá se strmějším vstupem do vody, nechybí ani dlážděná část s několika dřevěnými lehátky a slunečníky, které si lze pronajmout. Tuto službu však ocení spíše turisté ubytovaní poblíž. Ostatní se pouze vykoupou v moři a po chvíli vyrážejí obdivovat město Zakynthos a jeho malebná zákoutí.

Sdílej

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *