Lázně Libverda
Lázně Libverda leží v malebné kotlině v podhůří Jizerských hor. Zvláštní název je odvozený z německého Bad Liebwerda, volně přeloženo „líbezný ostrůvek mezi bažinami“. Jsou dva hlavní důvody, proč sem jet – minerální prameny s léčivými účinky a krásná příroda.
Na své si přijdou pěší turisté. Jejich hlavním cílem je zpravidla zdolání Smrku (1124 m), nejvyšší hory české části Jizerských hor. Z rozhledny lze za příznivého počasí spatřit Krkonoše, Lužické hory, Ještěd, Bezděz a dokonce i Říp.
V okolí objevíte několik vyhlídek
Vychází se obvykle od Obřího sudu. Jde o výletní restauraci ve tvaru ležícího sudu. Je 11 m vysoká, 14 m dlouhá a 10 m široká a stojí tu od roku 1931. Je jednou z oblíbených atrakcí. Kdo si na takovou štreku netroufá (terén je hodně kamenitý a zvlášť po dešti i rizikový), může se vydat jen na procházku. Na cestách kolem obce Lázně Libverda objeví pár vyhlídek s dřevěnými sochami, například vyhlídku Hejnické Madony. Zajímavým výletním cílem je areál s bazilikou Navštívení Panny Marie v Hejnicích.
I když léčivých pramenů využívali předkové už dávno, lázeňská tradice začala až na konci osmnáctého století. Zakladatelem obce Lázně Libverda byl Kristián Filip Clam-Gallas, majitel frýdlantského panství. Nechal zasypat staré prameny a otevřít nové. Ty dostaly jména Mariin, Kristiánův, Viléminin, Josefinin, Eduardův a Bierbon a vyvěraly přímo u lázeňských budov.
Dal vybudovat i lázeňský park s pomníčkem věnovaným zakladatelům lázní i sedlákům, kteří pro jejich zřízení poskytli pozemky. Na samém počátku devatenáctého století se Kristián Filip rozhodl postavit promenádu a pro sebe empírový zámeček. Tam v letních měsících pobýval. Zemřel však již v roce 1805, a tak v rozvoji lázní a obce pokračoval jeho syn Kristián Kryštof…
Lázně Libverda lákají i na wellness a cyklistiku
Léčivé minerální prameny jsou hydrogenuhličitanového typu. Hodí se hlavně pro léčbu pohybového aparátu, diabetu, kardiovaskulárních, neurologických onemocnění i na zotavení po onkologických výkonech. Jezdí sem ale i zdraví lidé, ty láká wellness a pohyb.
Mohou být spokojeni. K dispozici jsou tenisové kurty, sauna, whirlpool, venkovní hřiště, minigolf, fitness i rehabilitační bazén. Své si užijí vyznavači terénní cyklistiky. Lázně Libverda mají téměř 80 kilometrů tras různých náročností pro zkušené sportovce i rodiny s dětmi.
Smíšené lesy, které spolu s podhorskou polohou tvoří okolí obce Lázně Libverda, a půvabná kotlina, uzavřená majestátním horským masivem Smrku – to je prostředí, na jehož úbočí se převážná část sítě stezek pro terénní cyklisty rozkládá. Smutnit však nemusejí ani plavci.
Necelé dva kilometry odsud, v Hejnicích, je přírodní koupaliště – přímo v podhůří Jizerských hor. Areál je tvořen velkou betonovou nádrží s oddělenou částí představující dětské brouzdaliště. Z vody se otevírá nádherný pohled na okolní panoramata hor.
Výlet na Ořešník spojte s obdivováním vodopádů
Pro turisty je tu Ořešník, skalnatý výběžek, co se strmě zvedá až do výšky 800 metrů nad údolími Velkého Štolpichu a Smědé. Jméno mohutný žulový blok dostal po porostech lísky, které pokrývaly jeho okolí před 800 lety, v dobách, kdy sem přišli první kolonisté.
Na vrcholu je dřevěný kříž a vyhlídka s nádherným výhledem. Vede sem cca 1,5 kilometru dlouhá značená turistická stezka z Hejnic. Tahákem jsou i dva vodopády Černého potoka, který má na zhruba třech kilometrech spád 500 metrů. Atraktivní je rovněž nedaleký vodopád Velký Štolpich.
Ve skutečnosti se nejedná o jeden vodopád, ale o soustavu vodopádů, které na zhruba 70 metrech překonávají skalní stěnu vysokou přes 30 metrů. Potok Černý neboli Velký Štolpich je však velmi fotogenický i v mnoha dalších úsecích…