Vysoko vysoko v horách Karákóramu, které se nacházejí na hranici mezi Pákistánem a Čínou, stojí neobyčejná a úchvatná hora K2. Také známá jako “Chogori” nebo “Mount Godwin-Austen”, K2 je druhou nejvyšší horou na Zemi, přičemž její vrchol dosahuje ohromující výšky 8 611 metrů nad mořem.

Hora K2 – Královna Karákóramu

Vysoko vysoko v horách Karákóramu, které se nacházejí na hranici mezi Pákistánem a Čínou, stojí neobyčejná a úchvatná hora K2. Také známá jako „Chogori“ nebo „Mount Godwin-Austen“, K2 je druhou nejvyšší horou na Zemi, přičemž její vrchol dosahuje ohromující výšky 8 611 metrů nad mořem. Nicméně, co tuto horu opravdu odlišuje a dělá z ní výzvu, které čelí pouze nejodvážnější dobyvatelé hor?

Historie:

K2 byla poprvé změřena a identifikována britskými průzkumníky v roce 1856 během Velké trigonometrické survey of India. Přestože název „K2“ zní jako vědecká označení, většina horolezců a průzkumníků raději používá název „K2“, aby ho nepletli s vrcholem „K1“ (Mount Godwin-Austen), který byl pojmenován po stejném průzkumníkovi.

Horolezecké výzvy:

K2 je známá jako jedna z nejnebezpečnějších hor na světě, protože úmrtí zde jsou častější než na jiných osmitisícovkách. Statistiky hovoří o tom, že úspěšnost dosažení vrcholu je mnohem nižší než u nejvyšší hory světa, Mount Everestu. Důvodem je několik faktorů, které tvoří neúprosné výzvy pro horolezce.

Prudké stěny a nebezpečné závěje: K2 má mnoho strmých stěn a ledových srázů, které jsou náchylné k nebezpečným závějům a lavinám. Tyto faktory zvyšují riziko pro horolezce, kteří se pokouší zdolat tuto horu.

Nepříznivé počasí: Počasí na K2 je velmi nepředvídatelné a rychle se mění. Extrémně silné větry a nízké teploty jsou běžným jevem. To může zhoršit podmínky na již tak nebezpečných skalách a ledových útesech.

Vzdálenost a obtížný přístup: Prostředí kolem K2 je extrémně odlehlé a obtížně přístupné. Horolezci musí absolvovat dlouhý a náročný treking, aby se dostali na základní tábor, odkud začínají svůj náročný výstup k vrcholu.

Výzvy v historii:

První úspěšný výstup na K2 byl dosažen až v roce 1954 italskou expedicí pod vedením Ardita Desio. Dva horolezci, Lino Lacedelli a Achille Compagnoni, dosáhli vrcholu 31. července 1954.

Do dnešního dne bylo na K2 dosaženo méně než 400 výstupů, což je výrazně méně než na Mount Everestu. Navíc přes 80 horolezců zde zemřelo, což potvrzuje nebezpečnou povahu této hory.

Přestože je zdolání K2 extrémním výkonem a výzvou pouze pro nejzkušenější horolezce, každoročně se sem sjíždí několik expedic s nadějí dosáhnout vrcholu. Tato hora přitahuje dobrodruhy a dobyvatele vrcholů z celého světa, kteří jsou ochotní čelit všem výzvám, které K2 představuje.

K2 si také zachovává svou tajemnou a odlehčenou povahu, což z ní činí nejen královnu Karákóramu, ale také jednu z nejimpozantnějších hor na celém světě.

Sdílej

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *