Český Krumlov v Jihočeském kraji je prastarý. Nejstarší zmínka pochází z pera štýrského básníka Oldřicha z Lichtenštejna. Ten opěvuje jeho půvaby v básni Frauendienst, jež vznikla někdy kolem roku 1240. Po něm tak učinili mnozí další.

Český Krumlov nejkrásnější město světa

Český Krumlov v Jihočeském kraji je prastarý. Nejstarší zmínka pochází z pera štýrského básníka Oldřicha z Lichtenštejna. Ten opěvuje jeho půvaby v básni Frauendienst, jež vznikla někdy kolem roku 1240. Po něm tak učinili mnozí další.

Mimo jiné i redaktoři prestižního magazínu National Geographic, který v roce 2008 právě Český Krumlov zařadil na šestnáctou příčku v žebříčku nejkrásnějších historických míst světa. A to už něco znamená. Ostatně – středověké centrum je od roku 1963 městskou památkovou rezervací a od roku 1992 součástí Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Slavnost pětilisté růže připomíná Rožmberky
Městu vévodí čtvercové náměstí, zřejmě už od jeho založení. Z něj vedou různé křivolaké uličky, lemované půvabnými měšťanskými domy. Ty ještě umocní dojem návratu do starodávných časů. Nad střechami ční nad řekou Vltavou zámek, dominanta Českého Krumlova, sídlo rožmberských vladařů a krumlovských vévodů.

Asi nejlepší pohled na něj mají zezdola vodáci, co sjíždějí naši národní řeku touto malebnou krajinou. Ta se zde několikrát točí, což vytváří řadu meandrů, jež do jisté míry daly městu jméno. Původní název Chrumbenowe (Krumau) totiž znamená křivý luh či louka.

Český Krumlov byl sídlem známých šlechtických rodů. Od Vítkovců přes Rožmberky (poslední z nich, Petr Vok, je legenda) až po Schwarzenbergy. Ty napomohly jeho rozvoji, staraly se nejen o hrad, vybudovaly i obchodnické osady na protějším břehu řeky.

Došlo tak k rozkvětu města. Vlastně trvá dodnes, turisté sem houfně jezdí obdivovat jeho krásy a poté zajdou do místních stylových restaurací. Většina jich je ve starých, původně gotických domech, takže k jídlu a pití je zdarma krása interiérů. Zejména ve čtvrti Latrán.

Dřív byla samostatné město, s centrem ji spojuje dřevěný most s názvem Lazebnický. Český Krumlov asi nejvíc proslavili Rožmberkové. Na jejich počest se každoročně pořádá Slavnost pětilisté růže, měli ji v erbu. Jde o majestátní průvod v renesančních kostýmech.

Děti jsou nadšené z medvědů
Krumlovský zámek kromě budovy samotné obzvláštňuje chov medvědů. Má tady čtyři sta let starou tradici. I dnes je najdeme v hradním příkopu mezi prvním a druhým nádvořím. Zejména děti „chlupáče“ ocení, ony na prohlídky památek většinou moc nejsou.

Areál krumlovského zámku byl budován postupně v průběhu šesti století. Jde o rozsáhlý komplex palácových a hospodářských budov soustředěných kolem pěti nádvoří. O jeho kráse by se dalo psát hodně dlouho, ale od čeho by pak byly fotografie?

K němu přiléhá také zahrada s divadlem, má otáčivé hlediště. Tím, že součást této nevšední venkovní „kulisy“ tvoří i zámeček Bellarie, je zcela netypické. To nemají ani slavná zahraniční divadla v přírodě. Proti němu ale bojují památkáři, chtějí hlediště zbourat, zatím stojí.

Podle nich narušuje charakter zahrady. Jevištní plochu totiž tvoří právě ona, tedy její část. Na druhou stranu ojedinělost této nádherné scenérie vytváří pro divadelní příběhy naprosto jedinečnou atmosféru. Ta vynikne zvlášť u operních a baletních představení.Obdivovatelé památek mají co dělat, aby je stihli zhlédnout za víkend, ideálně prodloužený! Centrum má nenapodobitelné genium loci, vynikne zvlášť po setmění. Chůze v šeru po starobylé dlažbě člověka jakoby vrací do minulosti.

Sdílej

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *