Kašperské Hory
Už Keltové zde objevili zlatá ložiska. Znovu se pak našla ve třináctém století, kdy začala zlatá horečka. A právě kutání žlutého kovu vedlo k založení Kašperských Hor. Za normálních okolností v těžko přístupných horách – ve výšce okolo 750 metrů – sídla v raném středověku nevznikala…
Děti se promění v rytíře
Význam města Kašperské Hory ještě posílil Karel IV. postavením strážního hradu. Ten měl kromě dolů a rýžovišť chránit i takzvanou zlatou stezku a hranici s nepříliš přátelským Bavorskem. Svědkem této pradávné historie jsou zbytky dávno opuštěných hornických štol.
Hrad Kašperk, původně Karlsberg na počest otce vlasti, dokázal stavitel Vít Hedvábný vtěsnat na úzký kamenný ostroh. Nepořádají zde klasické prohlídky, zvolili způsob škola hrou. Dospělí si mohou vyzkoušet, jaké to bylo být purkrabím nebo hradní paní.
Nejvíc lákadel je však pro děti. Obléknou si rytířskou výzbroj a výstroj, použijí starověké pomůcky ke psaní, středověké hračky, nebo si v historických kostýmech zatančí. Naučí se také vybranému dvorskému chování a etiketě. To se jim v životě může hodit.
Kdo si chce užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po trase pro pěší. Vede přes dva vrchy, Šibeniční a Vinice. Nabízí krásné panoramatické výhledy na střední Šumavu a Pošumaví a směřuje k lesní kapli Panny Marie Pomocné.
Odtud pak zpět k hradu kolem kostela sv. Mikuláše. Jde o trojlodní baziliku dokončenou kolem roku 1330. Zaujímá dominantní polohu na úpatí vrchu Vinice a je z široka daleka viditelný. Otázka, nad kterou si historici lámou hlavu, spočívá v jeho osamocenosti.
Církevní svatostánky se stavěly v centru měst, nikoliv v přírodě, kde nic jiného není. Badatelé mají spoustu teorií, ale pravdu asi nikdy nezjistí. V každém případě stojí za navštěvu. Stejně jako kostel sv. Markéty z druhé poloviny 14. století, ten už je ozdobou náměstí.
Kašperské Hory nabízejí i vyjížďky na koních
V obci Kašperské Hory najdete tři muzea. Vlastivědné Muzeum Šumavy vám představí soubor pozdně gotických plastik z přelomu 15. a 16. století, šumavské sklo, těžbu zlata, vycpaná zvířata i umrlčí prkna. Pozoruhodné je i Muzeum historických motocyklů, rodiče s dětmi zaujme Muzeum hraček.
Kašperské Hory nepodcenily současný trend aktivní dovolené. Jsou k dispozici vyjížďky na koních, tenisové kurty, půjčovna kol. V okolí je pět vycházkových okruhů a dvě naučné stezky vhodné pro pěší turisty i cyklisty.
Nejpopulárnější je naučná stezka Cestou zlatokopů. Vede jádrem nejvýznamnějšího zlatonosného revíru předhusitských Čech s četnými památkami dolování od čtrnáctého století. U všeho zajímavého stojí informační panely. Ale jsou i další atraktivní cesty.
Třeba vycházkový okruh kaštanovou alejí do Tuškova přes malebnou osadu Opolenec do sedla pod hradem Kašperkem a zpět do Kašperských Hor. Cestou se nabízejí krásné výhledy na údolí Otavy, na Mouřenec, Hartmanicko a hrad Kašperk.
Oblíbená je i Stezka strážců hranice. Prochází krásnou šumavskou krajinou, místy tam, kde se již od středověku pohybovali obránci střežící území před nepřítelem. Jinak si na své přijdou i obdivovatelé památek.
Pod zemí se ukrývají tuny zlata
Historické centrum města je prohlášeno městskou památkovou zónou. Tvoří ho mírně se svažující nově zrekonstruované náměstí, kterému dominuje zmíněný gotický kostel sv. Markéty. Pozornost upoutá také barokní radnice, je sídlem Městského úřadu.
Stojí za zmínku, že podle geologických sond se pod Kašperskými Horami nachází stále asi 120 tun zlata. Nicméně žádná vláda zájemcům naštěstí těžbu nepovolila s ohledem na životní prostředí a dopady na tuto panenskou krajinu i obec Kašperské Hory.