Houmt Souk
Na místě, kde Houmt Souk leží, se kdysi nacházelo římské město Gerba neboli Girba, které dalo jméno i celému ostrovu. Co se týče aktuálního názvu, ten v překladu znamená „okolí tržnice“. A není to náhoda – tradiční trhy se zde pravidelně konají od nepaměti.
Nakoupíte oblečení, koření či keramiku
Houmt Souk je velmi přívětivé město a během procházky jeho ulicemi pocítíte orientální atmosféru. Centrum je plné obchůdků a krámků, kde nakoupíte ledacos. Nejrůznější koření (balené i na váhu), tradiční i moderní oděvy, pestrobarevné osušky, dřevěné sošky, keramiku, bytové a oděvní doplňky, přírodní kosmetiku, vodní dýmky a podobně.
O ceně se většinou smlouvá, ostatně jako v celém Tunisku. Narazíte však na kamenné obchody, kde jsou ceny pevně dané. Handrkovat se samozřejmě nemusíte ani v supermarketu či v kavárně…
Ve městě Houmt Souk zůstaly zachovány staré fonduky – ubytovny pro obchodníky, kteří tudy projížděli. V přízemí se nacházely prostory pro zvířata, v prvním patře jednotlivé byty. Mnohé fonduky byly postupem času přeměněny na skromnější hotely, určené převážně tuniské klientele. Architektonicky zajímavé jsou i domy, v nichž bydlí místní obyvatelé…
Chobotnice chytají do terakoty
Spatříte i několik památek, včetně zmíněné pevnosti Borj El Kebir. Ta byla výrazně rozšířena v letech 1560–1566, respektive za vlády osmanského sultána Sulejmana I. Vstupné činí cca 3 tuniské dináry a otevřeno je každý den (8:00–19:00) kromě pátku. Z horní části pevnosti, jež byla němým svědkem například soupeření mezi Španěly a tureckými piráty, je skvělý výhled na přístav.
Ten najdete na konci hlavní ulice Avenue Habib Bourguiba, necelou půlhodinu chůze z centra. Nejautentičtější atmosféra zde panuje ráno, kdy se rybáři vracejí z nočního rybolovu. Při západu slunce můžete pro změnu vidět, jak rybáři vytahují sítě plné tuňáků či krevet.
Vaší pozornosti v přístavu neuniknou hromady zvláštních terakotových nádob, které slouží k lovu chobotnic. Svážou se dohromady do řad a ponoří do moře. Chobotnice do těchto nádob s úzkým hrdlem omylem vplují a nemohou se dostat zpátky.
Ve městě Houmt Souk stojí také kostel
Nejdůležitějšími mešitami ve městě Houmt Souk jsou Jemaa El Ghorba (mešita cizinců) a Jemaa Ettrouk (mešita Turků). První z nich je dobře rozpoznatelná již z dálky. Má nápadně zdobený minaret. Mešita Turků je největší ve městě a má sedm bílých kupolí. Pochází ze 17. století a byla využívána stoupenci hanafovské školy, známé velkou tolerancí vůči jiným náboženským směrům.
Mimochodem – během francouzské nadvlády byla ve městě vykopána 767 metrů hluboká artéská studna Bir Erroumi a také postaven katolický kostel sv. Josefa
Chcete-li se dozvědět více informací o historii města Houmt Souk a ostrova Djerba, zavítejte do Muzea tradic a lidového umění. Prohlédnete si několik expozic zahrnujících staré a novodobé místní kroje, keramiku, šperky i předměty denní potřeby.